Przez nieodpowiednie okna przenika zimne powietrze i skrapla się para wodna, przez co podkręcamy ogrzewanie i kładziemy na parapecie ręczniki dociskając je do okien. Takie sytuacje sprawiają, że zaczynamy myśleć o wymianie okien w okresie jesienno-zimowym. Ale czy okres jesienno-zimowy to na pewno odpowiedni czas na wymianę okien?
Odpowiednia pora na wymianę okien
Na początku należy zaznaczyć, że każda pora jest odpowiednia na podjęcie decyzji o wymianie okien. Najważniejsze to mieć świadomość problemu i zacząć planować wymianę okien pod względem organizacyjnym oraz finansowym. Jeżeli jest to potrzeba nagląca lub uparliśmy się, że ma to być zrobione „na już”, to nie oznacza, że w chłodne i zimne dni jest to niemożliwe.
Montaż okien zimą
Wymiana okien nie powinna być uwzględniana wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi poniżej -10°C, a nawet jest niezalecane, gdy spada poniżej -5°C. Spowodowane jest to tym, że przy takim spadku temperatury powietrza montaż okien może zakończyć się niepowodzeniem. Choć na rynku występują pianki montażowe umożliwiające zastosowanie w wysokich i niskich temperaturach atmosferycznych, to jednak specjaliści nadal rekomendują wykonywanie montażu w okresie ciepłym i letnim, najlepiej przy temperaturze zewnętrznej od +10°C do +20°C. Dlaczego?
Pianki montażowe do okien
Pianka montażowa do uszczelniania okien jest izolatorem termicznym i akustycznym, który musi się utwardzić, aby był odpowiednio elastyczny i nie kruszył się. Odpowiedni czas rozprężania się pianki ma kluczowe znaczenie dla jej struktury i właściwości oraz dla odpowiedniego wypełnienia szczelin. Im zimniej, tym czas utwardzania i rozprężania się pianki jest dłuższy, przez co traci ona na jakości i trwałości. Ponadto pianki montażowe przeznaczone do zastosowania w zimie sprawdzają się równie dobrze przy ciepłych temperaturach.
Wymiana okien
Pora zimowa nie musi oznaczać, że stolarka okienna będzie źle zamontowana, ale żeby zwiększyć szanse odpowiedniej jej instalacji, dobrze jest zaplanować wymianę okien w okresie letnim, kiedy mamy pewność, że temperatura na zewnątrz nie będzie poniżej zera.