Skip to main content
Czy okna i drzwi powinno się serwisować?
18.02.2022

Czy okna i drzwi powinno się serwisować?

Regularny serwis okien i drzwi to coś, o czym wielu ludzi nawet nie słyszało. Do serwisu tylko, gdy coś się zepsuje - brzmi znajomo, prawda? Jest to oczywisty błąd, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Dlaczego nie warto zostawiać swoich drzwi i okien samopas, oraz dlaczego regularna konserwacja jest tak ważna?

Dlaczego okna i drzwi się psują?

Okna i drzwi podobnie jak inne przedmioty codziennego użytku ulegają zniszczeniu. Intensywna eksploatacja, silny wiatr, deszcz, a nawet śnieg, niska i wysoka temperatura - wszystkie te czynniki wpływają na stan naszych okien i drzwi. Zużyciu ulegają głównie elementy ruchome, ale odpryśnięty kawałek farby lub lakieru, a także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne również są na porządku dziennym.

Serwis okien

Coroczny serwis okien to podstawa. W wyniku użytkowania uszkodzeniu może ulec każdy element: rama, szyba, okucie. Ślady eksploatacji najszybciej ujawniają się na klamkach i zawiasach. Zdziera się warstwa ochronna, pozostawiając nieatrakcyjne wizualnie elementy widoczne gołym okiem.

Każdy serwis okien powinien zacząć się od ich dokładnego umycia. Warto zwrócić szczególną uwagę na używane do tego preparaty - powinny one zostać dobrane do okna i tworzywa z jakiego zostało wykonane. Kolejnym krokiem jest dokładny egzamin stanu naszego okna. Czy uszczelki spełniają swoją funkcję? Czy klamka nie odpada? W jakiej kondycji jest okucie? Jeśli napotkane problemy jesteśmy w stanie rozwiązać sami - do dzieła. Jeśli jednak problem przerasta nasze możliwości, warto zgłosić się po pomoc do fachowca.

Serwis drzwi

Podobnie jak w przypadku okien, serwis drzwi dobrze jest wykonać przynajmniej raz w roku. Warto jest się przyjrzeć elementom ruchomym naszych drzwi - wymiana zawiasów lub klamki na nową, nie tylko poprawi ich funkcjonalność, ale również podniesie aspekty wizualne. Warto zasięgnąć pomocy fachowców, w przypadku gdy mamy problem z domknięciem drzwi, ich otwarciem, lub gdy są nieszczelne. Nie bagatelizujmy pierwszych sygnałów ostrzegawczych, a posłużą nam przez długie lata.

Kiedy serwisować okna i drzwi?

Potocznie przyjęło się, że okna i drzwi powinno się serwisować na wiosnę. Nie jest to jednak reguła. Konserwację i naprawę można wykonać w dowolnym momencie roku, zwłaszcza jeśli zauważymy defekty wpływające na funkcjonalność naszych okien i drzwi, np. gdy w pomieszczeniu pojawią się przeciągi.

Regularny serwis okien i drzwi

Okresowa pielęgnacja naszych drzwi i okien to klucz do przedłużenia ich żywotności. Pamiętajmy aby regularnie, przynajmniej raz do roku poddać je konserwacji. Podstawowe zabiegi, takie jak nasmarowanie ruchomych części możemy zrobić sami, jednak do poważniejszych prac jak wymiana okucia okna czy też regulacja drzwi, lepiej wezwać profesjonalny serwis okien i drzwi.