• Jak regularnie dbać o okna i ramy? Część 2.
    23.06.2021

    Jak regularnie dbać o okna i ramy? Część 2.

Jak regularnie dbać o okna i ramy? Część 1.

3. Twoje ramy okienne są wygięte lub wypaczone

Oprócz okuć okiennych, ważne jest, aby z wiekiem zwracać uwagę na ramy otaczające okna. Samo okno jest tylko tak dobre jak jego rama i tak wiele z integralności, wydajności i trwałości jednostki zależy od tego, czy pozostanie ona nieuszkodzona. W zależności od materiałów, z których wykonane są ramy okienne, istnieją różne problemy, na które należy zwracać uwagę:

- ramy drewniane są bardziej podatne na gnicie, wypaczanie lub rozwój pleśni i grzybów,

- ramy winylowe mogą się rozszerzać i kurczyć wraz ze zmianami pogody, co może powodować wgniecenia i pęknięcia,

- okna z włókna szklanego są bardziej podatne na pękające ramy, łuszczącą się farbę, przecieki, wypaczenia i tworzenie się basenów, ponieważ pozostają sztywne, podczas gdy dom osiada w czasie,

-powinieneś regularnie sprawdzać narożniki ram okiennych, ponieważ to właśnie tam problemy stają się po raz pierwszy zauważalne; a jeśli są jakieś wgniecenia, wygięcia, a nawet zgniłe części, należy sprawdzić z ekspertem, czy można je naprawić, czy też trzeba je wymienić.

4. Między szybami tworzy się kondensacja i wilgoć

Wewnątrz ram okiennych znajduje się kilka tafli szkła oddzielonych od siebie szczelnie zamkniętą szczeliną wypełnioną gazami takimi jak argon, który jest cięższy od powietrza i zapewnia dodatkową izolację. Taki odstęp i szczelne zamknięcie pomagają chronić wnętrze domu przed żywiołami. Jednak z czasem ta szczelność może pęknąć, pozwalając na gromadzenie się powietrza i wilgoci między szybami.

Jeśli zauważyłeś wilgoć, kondensację lub szron tworzące się między szybami, oznacza to, że uszczelka okna jest uszkodzona, a para wodna skrapla się wewnątrz samego okna. Jest to najbardziej powszechne w starszych domach ze starzejącymi się oknami, a także w nowszych domach z pustymi ramami okiennymi z winylu, które mogą się rozszerzać i kurczyć w oparciu o wahania pogody. Na początku może się to nie wydawać problemem, ale okna z uszkodzoną lub wadliwą uszczelką mogą prowadzić do przecieków powietrza, strat energii i nieodwracalnych uszkodzeń.

Wymiana okien

Istnieje wiele różnych oznak, że nadszedł czas na wymianę okien. Jeśli zauważysz jakieś problemy, warto od razu zlecić ich sprawdzenie, ponieważ drobne kwestie mogą szybko stać się poważnymi problemami, jeśli nie zajmiesz się nimi odpowiednio wcześnie.

Drzwi Grudziądz

Bis-91- Karol I Grażyna Bigott
NIP: 8760102472, KRS: 0000084368, REGON: 870501292


Kontakt

Ul. Dębowa 7
86-300 Grudziądz

+48 56 46 49 385
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Copyright © 1991-2021 BIS91 sp. z o.o.

Realizacja: Studio113