Skip to main content
  • Jak myć okna? Sprawdzone porady
    04.04.2022

    Jak myć okna? Sprawdzone porady

Sezon wiosenny w wielu polskich domach kojarzy się głównie z myciem okien. Choć powinniśmy o nie dbać regularnie, utarło się, że przełom marca i kwietnia to najlepszy czas na gruntowne porządki. Niestety, większość osób przyprawiają one o ból głowy, szczególnie jeśli chodzi o kwestię smug i zacieków na szybach. Czy można im jakoś zaradzić? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak prawidłowo myć okna.

W jakiej kolejności myć okna?

Choć mogłoby się wydawać, że kolejność, w jakiej myjemy poszczególne elementy okien nie jest sprawą pierwszorzędną, w rzeczywistości stanowi ważny czynnik wpływający na efektywność naszej pracy.

Okna należy myć zaczynając od ram, następnie przechodząc do szyb, a kończąc na parapecie. Jeśli zrobilibyśmy to w odwrotnej kolejności, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ochlapane szyby trzeba byłoby umyć jeszcze raz.

O jakiej porze myć okna?

Kolejną istotną kwestią, a mimo to często pomijaną, jest wybranie odpowiedniej pory na mycie okna.

Nie należy tego robić, kiedy Słońce pada bezpośrednio na szyby. Powoduje to szybsze wysychanie środków myjących, co z kolei skutkuje powstawaniem zacieków. Najlepszą porą na mycie okien jest zatem późne popołudnie, lub ciepły, ale pochmurny dzień.

Czym myć okna?

Do najpopularniejszych sposobów czyszczenia okien bez wątpienia należy użycie płynu do mycia szyb oraz ręcznika papierowego. Jakość użytego detergentu przekłada się na efekt końcowy, dlatego warto jest zainwestować w dobry produkt. Szczególnie polecane są płyny do mycia o właściwościach antystatycznych, dzięki którym nie tylko usuniemy kurz z szyb, ale także unikniemy jego ponownego osadzania.

Do mycia okien często wykorzystuje się również standardowy płyn do naczyń. Kilka kropel preparatu należy rozpuścić w misce ciepłej wody, a następnie tak przygotowanym roztworem umyć okno. Korzystając z tego sposobu należy pamiętać, aby po umyciu całość dokładnie wytrzeć na sucho, najlepiej przy użyciu ścierki z mikrofibry.

Jednym polecanych domowych sposobów jest wykorzystanie octu z wodą do mycia okien. Roztworem w proporcjach 1:5 należy przy użyciu miękkiej ściereczki umyć szybę. Kolejnym krokiem jest wytarcie całości do sucha. Zapach octu powinien szybko się ulotnić, a my zyskamy czyste i pozbawione smug okna.

Mycie okien - dodatkowe wskazówki

Do uzyskania zadowalającego efektu, zacznij od oczyszczenia zabrudzonych szyb przy użyciu ciepłej wody, a następnie przemyj je zimną - dzięki temu zabiegowi unikniesz smug na oknach. Nie używaj jednak wody prosto z kranu, gdyż jej twardość może skutecznie popsuć efekty naszej pracy - możesz ją wcześniej zagotować i pozostawić do wystygnięcia, lub użyć wody destylowanej.

Środki czyszczące dobieraj do materiału, z którego wykonane jest okno. Standardowe okna PCV umyjesz przy użyciu zwykłej wody z dodatkiem detergentu. Do czyszczenia drewnianych modeli, które są nieco bardziej podatne na uszkodzenia, używaj tylko delikatnych środków pozbawionych w swoim składzie alkoholu i amoniaku.

Chcąc wydobyć maksymalne efekty, po skończonym myciu dobrze jest nasze okna wypolerować. Dawniej często w tym celu używano zwykłych gazet, jednak obecnie najpowszechniej stosowane są ścierki z mikrofibry, a także nylonowe rajstopy. Ich gładka, miękka powierzchnia idealnie współpracuje z delikatną szybą, dzięki czemu uzyskanie perfekcyjnie czystego okna nie stanowi żadnego problemu.

Mycie okien nie dla każdego jest czynnością przyjemną, dlatego dobrze jest stosować się do powyższych rad i ułatwić cały proces. Czystość szyb wpływa nie tylko na walory estetyczne, ale także pozwala na wpuszczenie większej ilości światła do pomieszczenia. Dbajmy więc o nie należycie, a widoki za oknem wydadzą nam się jeszcze piękniejsze!