Skip to main content
Unemori Architects tworzy mały dom w Tokio
09.04.2021

Unemori Architects tworzy mały dom w Tokio

Japońskie studio architektoniczne Unemori Architects zaprojektowało mały dom składający się z kilku ułożonych w stos pudełek owiniętych stalą falistą na działce o powierzchni 26 metrów kwadratowych w Tokio.

Dom w Tokyo

Nazwany House Tokyo dom został zaprojektowany tak, aby jak najlepiej wykorzystać niewielką działkę w gęsto zaludnionej części japońskiej stolicy. "Przy powierzchni budynku wynoszącej zaledwie 26 metrów kwadratowych wykorzystaliśmy niewielką przestrzeń do maksimum" - powiedział Dezeen założyciel pracowni Unemori Architects, Hiroyuki Unemori. Trzeba być eksperymentalnym i sprytnym, jeśli chodzi maksymalne wykorzystanie działki, dlatego została zwrócona uwaga na to, jak różnorodna i możliwa do rozbudowy może być przestrzeń w obrębie maleńkiej działki.

Dom „stacked-box”

Dom został zaprojektowany jako seria ułożonych w stos pudełek. Studio zaprojektowało dom wokół geometrycznie ustrukturyzowanej drewnianej ramy, z górnym piętrem cofniętym od ulicy, aby stworzyć mały taras. Wszystkie ściany zewnętrzne wykonano z cementu pokrytego przemysłową falistą stalą galwanizowaną.

Mały domek w Tokio z dużymi oknami

Mimo, że House Tokyo powstał w gęstej zabudowie miejskiej, gdzie sąsiednie budynki znajdują się blisko siebie, został nieco odsunięty od granic wzroku, aby wpuścić więcej światła do wnętrza domu. Zewnętrzna ściana House Tokyo jest częściowo odsunięta od gęstej zabudowy okolicznych domów. Niewielka przerwa między sąsiednimi domami przynosi widok na niebo, cyrkulację wiatru i oczywiście światło słoneczne.

Okna w fasadzie House Tokyo

House Tokyo jest pokryty blachą falistą. Duże okna otwierają dom na otoczenie i rozbijają fasadę z żelaza falistego. Ponieważ okna są zorientowane w różnych kierunkach, różne atmosfery światła dziennego wypełniają pomieszczenia w ciągu dnia.

Sufity domu

Wewnątrz domu wysokość sufitów waha się od 1,9 do 4,7 metra, a drewniana konstrukcja domu została pozostawiona jako dekoracyjny detal. Zróżnicowana wysokość sufitów w podwieszonej wewnętrznej konstrukcji drewnianej oraz odległość od innych budynków stanowiły wyzwanie, podobnie jak zadanie zaprojektowania przyjemnego mieszkania na tak małej przestrzeni.

Sypialnia w japońskim domku

Sypialnia, łazienka i schowek znajdują się na parterze. Dom ma całkowitą powierzchnię 51 metrów kwadratowych, rozłożoną na dwóch piętrach. Sypialnia, łazienka i schowek znajdują się na częściowo podpiwniczonym parterze, podczas gdy kuchnia i jadalnia na otwartym planie znajdują się na pierwszym piętrze.

Wnętrze domu

Kuchnia i jadalnia znajdują się na pierwszym piętrze. Dom został zbudowany jako prywatna rezydencja, ale właściciele planują go docelowo wynajmować, dlatego biuro Unemori Architects zaprojektowało sypialnię tak, aby w razie potrzeby można ją było podzielić na dwa pokoje. Ponieważ właściciele prowadzą intensywny tryb życia, niewielka powierzchnia mieszkania nie stanowi problemu.