Skip to main content
  • Jaki parapet dobrać do okna w domu lub mieszkaniu?
    13.08.2022

    Jaki parapet dobrać do okna w domu lub mieszkaniu?

Parapet - z pozoru mało istotny element okna, w rzeczywistości pełni dość istotną funkcję w pomieszczeniu. Osoby stojące przed wymianą stolarki okiennej, prędzej czy później będą musiały podjąć decyzję o wyborze konkretnego typu podokiennika. Jak to zrobić? Jaki parapet wybrać do swojego okna w domu lub mieszkaniu?

Do czego służy parapet wewnętrzny?

Wiele osób postrzega parapety wewnętrzne jako elementy dekoracyjne nie zdając sobie sprawy, jaką w rzeczywistości pełnią rolę. Oczywiście, odpowiadają one za estetykę okna i pomieszczenia, jednak to nie wszystko. Parapety wewnętrzne chronią podłogę i ścianę pod oknami przed zalaniem, zatrzymując wodę przedostającą się z zewnątrz. Usprawniają one także cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, szczególnie jeśli tuż pod parapetem zamontowany jest kaloryfer.

Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

By wybrać parapet wewnętrzny do okna w swoim domu lub mieszkaniu, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Wielu właścicieli domów wybiera dekoracyjne wykończenia podokienników, aby zwiększyć wartość nieruchomości, podczas gdy inni idą w minimalizm i starają się wkomponować parapet w otoczenie. Zdecyduj zatem, czy chcesz stworzyć kontrast, dodać ciepła za pomocą drewnopodobnych faktur, podkreślić charakter swoich wnętrz, czy może nawet stworzyć ławkę, na której można usiąść i podziwiać widoki za oknem.

Parapety wewnętrzne wykonane z PCV cieszą się obecnie największą popularnością - głównie ze względu na swoją niską cenę i uniwersalizm. Z powodzeniem można je zastosować w każdym pomieszczeniu. Podokienniki drewniane lub drewnopodobne to dobry wybór do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym lub rustykalnym. Potrafią zamienić pokój w bardziej przytulny i ciepły. To również bardzo popularny wybór wśród konsumentów.

Modne parapety wewnętrzne

Parapety kamienne to ponadczasowe rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez topowych designerów. Parapety kamienne dodają pomieszczeniom elegancji i nieprzerwanie od kilku lat znajdują się na szczycie listy trendów wnętrzarskich.

Najczęściej stosowanymi kamieniami naturalnymi do wyrobu parapetów, są: marmur i granit, ewentualnie piaskowiec lub trawertyn. Największą odporność na wilgoć i zabrudzenia ma granit. Z kolei marmur jest bardziej dekoracyjny, ale podobnie jak piaskowiec wymaga specjalnej impregnacji, aby ze względu na swoją porowatość nie wchłaniał brudu. Parapety wewnętrzne z kamienia naturalnego są ciężkie, dlatego podczas montażu trzeba je solidnie podeprzeć i zabezpieczyć. Stanowią jednak doskonały wybór do nowocześnie urządzonych wnętrz.