Skip to main content
  • Wady i zalety posiadania dużych okien w domu
    04.07.2022

    Wady i zalety posiadania dużych okien w domu

Okna wielkoformatowe obecnie stanowią jeden z najgorętszych trendów w budownictwie. Są też marzeniem niejednej osoby myślącej nad budową domu lub kupnem nowego mieszkania. Jakie korzyści płyną z ich posiadania i czy są pozbawione wad?

Zalety dużych okien

Korzyści wynikających z posiadania dużych okien jest wiele. Wielkoformatowe okna wpuszczają do domu więcej naturalnego światła, dzięki czemu wydaje się on jaśniejszy i bardziej przestronny. Mogą one również przyczynić się do zmniejszenia kosztów energii, ponieważ pozwalają na utrzymanie chłodu w lecie i ciepła w zimie.

Kolejną korzyścią płynącą z posiadania dużych okien jest to, że mogą one nadać charakter i styl Twojemu domowi. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na okna tradycyjne czy nowoczesne, mogą one sprawić, że Twój dom będzie się wyróżniał na tle innych. A jeśli kiedykolwiek zdecydujesz się na sprzedaż swojej nieruchomości, duże okna mogą być ważnym punktem całej transakcji.

Wady dużych okien

Istnieje kilka potencjalnych minusów posiadania dużych okien w swoim domu. Pomimo, że mogą one wpuszczać dużo światła i sprawić, że pomieszczenie będzie jasne i przestronne, bywają one uciążliwe w utrzymaniu czystości. Kurz i brud roznoszone przez wiatr mogą być trudne do wytarcia, szczególnie w wyższych partiach szyby. Ponadto, wielkoformatowe okna mogą sprawić, że zimą w pomieszczeniu będzie panował chłód i przeciągi - jest to spowodowane tym, że duże modele okien z reguły cechują się słabszą izolacją termiczną niż te standardowe.

Czy warto zdecydować się na duże okna?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak klimat panujący w danym miejscu, wielkość i układ domu oraz osobiste preferencje. Jednak ogólnie rzecz biorąc, posiadanie dużych okien może być korzystne na wiele sposobów.

Jeśli rozważasz montaż dużych okien w swoim domu, pamiętaj, aby skonsultować się z profesjonalnym instalatorem okien. Pomoże Ci on w wyborze odpowiedniego typu okien dla Twojego mieszkania, a także zajmie się szybką i sprawną instalacją.