Skip to main content
Jak zwiększyć wydajność energetyczną okien i drzwi w Twoim domu?
18.01.2023

Jak zwiększyć wydajność energetyczną okien i drzwi w Twoim domu?

  1. Wybierz materiały o wysokiej wydajności energetycznej

Jeśli chodzi o wysoką wydajność energetyczną, okna i drzwi mogą być wykonane z wielu różnych materiałów. Najbardziej popularne są okna i drzwi wykonane z drewna, aluminium i PVC. Okna i drzwi drewniane są bardzo wytrzymałe i trwałe, ale są również bardzo drogie. Drzwi i okna z aluminium są zazwyczaj lżejsze i bardziej estetyczne, ale mają mniejszą wydajność energetyczną. Okna i drzwi PVC są najtańszym rozwiązaniem, ale mają najniższą wydajność energetyczną. Aby zapewnić wysoką wydajność energetyczną, należy zainwestować w okna i drzwi z odpowiednią izolacją, taką jak szczelna uszczelka, dobre okucia i dobre okna. Im lepsza izolacja, tym wyższa wydajność energetyczna.

  1. Zastosuj uszczelki na okna i drzwi

Uszczelki do okien i drzwi to specjalne gumowe, piankowe lub silikonowe elementy, które służą do uszczelnienia pomiędzy oknem lub drzwiami a ścianą. Uszczelki chronią przed utratą ciepła, szumem wiatru i hałasem. Dzięki nim można również uniknąć napływu wilgoci i zapobiec rozprzestrzenianiu się dymu i zapachów. Uszczelki montuje się w rowkach wokół okien i drzwi, zwykle za pomocą kleju lub wkrętów. Uszczelki mają różne grubości i kształty, a także różne rodzaje materiałów, w zależności od modelu okna lub drzwi.

  1. Wybierz produkty z przyciemnianiem UV

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu domownikom maksymalnego bezpieczeństwa, warto wybrać okna i drzwi z przyciemnianiem UV. Takie produkty są wyposażone w specjalne powłoki odbijające i blokujące szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Dzięki nim nie tylko zapobiegniesz niekorzystnym skutkom działania promieniowania UV, takim jak uszkodzenia skóry czy uszkodzenia oczu, ale również zagwarantujesz sobie i domownikom odpowiednią ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Warto również wspomnieć, że okna i drzwi z przyciemnianiem UV mogą przyczynić się do obniżenia rachunków za energię, ponieważ zapobiegają nadmiernej utracie ciepła.

  1. Zainstaluj rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne na oknach to doskonały sposób na zabezpieczenie pomieszczeń przed niepożądanymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak promieniowanie słoneczne, deszcz, wiatr, śnieg i inne. Rolety zewnętrzne pomagają również w zapobieganiu włamaniom do domu, ponieważ tworzą barierę zabezpieczającą. Aby zapewnić optymalną ochronę, rolety zewnętrzne powinny mieć wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne materiał o wysokiej wytrzymałości i zdolności zaciemniania. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak aluminium, drewno, tworzywo sztuczne lub materiały tekstylne. Rolety zewnętrzne są dostępne w wielu kolorach i wzorach, co sprawia, że są one doskonałym sposobem na wprowadzenie stylu do wnętrza.

  1. Wybierz produkty z szybą o podwójnej szczelności

Podwójna szczelność szyb oznacza, że szyba jest wyposażona w dwie uszczelki. Uszczelki te tworzą warstwę powietrzno-izolacyjną, która zapobiega przenikaniu zimnego powietrza i wilgoci z zewnątrz do wnętrza budynku. Takie szyby są szczególnie przydatne w okresie zimowym, ponieważ zapobiegają utracie ciepła, co pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Dodatkowo podwójna szczelność szyb zapobiega przedostawaniu się hałasu z zewnątrz do wnętrza budynku, co zwiększa komfort użytkowania.

  1. Zainstaluj żaluzje na okna

Żaluzje to rodzaj zasłon okien, który składa się z długich listew. Są one zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego lub aluminium, a niekiedy również drewna. Żaluzje są kontrolowane przez linkę lub łańcuch, które pozwalają na regulację kątów widoczności i światła, które wpada do pomieszczenia. Mogą być one montowane na zewnątrz lub wewnątrz okna. Żaluzje są zazwyczaj mniejsze i lżejsze niż tradycyjne zasłony, dzięki czemu są łatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu w czystości. Są one również o wiele bardziej efektywne niż zasłony, ponieważ pozwalają na regulację kąta widoczności i światła wpada do pomieszczenia, co jest szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których światło słoneczne jest bardzo intensywne.