Skip to main content
Żaluzje czy rolety - co wybrać?
01.03.2022

Żaluzje czy rolety - co wybrać?

Zapewne wielu z Nas, po wybraniu odpowiedniej stolarki okiennej stanęło przed wyborem dotyczącym wyboru okrycia okna - czy to ze względów prywatności, estetyki, czy też ochrony przed Słońcem. Co się najlepiej sprawdzi w naszym domu, czyli jaką przewagę mają rolety, a jaką żaluzje?

Żaluzje

Żaluzje odeszły w zapomnienie na pewien okres czasu, jednak stopniowo powraca na nie moda i są coraz częściej spotykane w polskich domach. Zbudowane są z cienkich listewek, które mogą się obracać wokół własnej osi, tym samym dając nam pełną kontrolę nad ilością światła wpuszczanego do pomieszczenia.

Obecnie na rynku dostępne są żaluzje wykonane z drewna i aluminium. Te pierwsze doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach mieszkalnych, gdyż ze względu na materiał wykonania są w stanie dodać uroku całej aranżacji. Nie nagrzewają się i są w stanie zapewnić pełną izolację od światła słonecznego.

Rolety aluminiowe, ze względu na swój nieco surowy charakter, lepiej się sprawdzą w biurach i budynkach użyteczności publicznej. Materiał, z którego są wykonane stwarza ryzyko nagrzania w upalne dni zarówno pomieszczenia jak i samych żaluzji.

Rolety

Niewątpliwym liderem na rynku osłon okiennych są rolety. Cechują się nieco większym uniwersalizmem, dlatego tak wiele osób decyduje się właśnie na nie.

Standardowe rolety wykonane są z materiałów takich jak len, bawełna lub poliester. Niektóre z modeli od wewnętrznej strony pokrywa się gumową powłoką, która ogranicza przepuszczanie promieni słonecznych do minimum. Specjalny mechanizm umożliwia opuszczenie rolety do dowolnej wysokości okna.

Wyróżnia się kilka typów rolet wewnętrznych:

  • rolety plisowane - dzięki swojej harmonijkowej budowie są w stanie dopasować się nawet do okien o wymagającym kształcie.
  • rolety austriackie - ze względu na swoje nietypowe marszczenia są w stanie dodać aranżacji nietypowego charakteru.
  • rolety dzień - noc - zbudowane są z dwóch rodzajów tkaniny, z czego jedna przepuszcza światło słoneczne, a druga skutecznie je blokuje
  • rolety rzymskie - ich cechą szczególną jest tworząca się podczas podnoszenia fałda na dole rolety
  • rolety wolnowiszące - na samej górze znajduje się rolka, która jest odpowiedzialna za zwijanie materiału

Szeroki wybór rolet dostępnych na rynku z pewnością sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.

Żaluzje czy rolety?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, każda osoba stojąca przed wyborem okrycia okiennego musi się nad tym zastanowić indywidualnie.

Wybierając żaluzje, trzeba nastawić się na fakt, że są nieco bardziej wymagające pod względem czyszczenia, a te wykonane z aluminium mogą nieco nagrzewać pomieszczenie. Zapewniają jednak pełną dyskrecję i izolację od świata zewnętrznego. Rolety z kolei, są nieco bardziej uniwersalne i występują w większej ilości wariantów, co się przekłada na łatwiejsze dopasowanie do pomieszczenia. Nie zapewniają jednak efektu “odcięcia”, co dla niektórych osób może stanowić problem. Warto to uwzględnić podczas zakupów.