Skip to main content
Dlaczego warto wybrać okna PCV?
14.10.2022

Dlaczego warto wybrać okna PCV?

Prawie każdy wie, jak istotną rolę odgrywają okna w budynku. To właśnie one chronią przed chłodem, deszczem i wiatrem, stanowią zabezpieczenie przed włamywaczami, a także pozwalają wpuścić do środka przyjemną bryzę świeżego powietrza. Podczas wyboru stolarki okiennej, warto zdecydować się na coś, co będzie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Jedną z najpopularniejszych opcji są aktualnie modele plastikowe. Czym jest to spowodowane i dlaczego warto wybrać okna PCV? - Odpowiadamy.

Co to jest PCV?

PCW to skrót od polichlorku winylu, tworzywa sztucznego używanego do produkcji wielu przedmiotów powszechnego użytku, w tym okien i drzwi. W życiu codziennym można spotkać się także z określeniem PVC - odnosi się on do angielskiej nazwy polichlorku winylu, czyli polyvinyl chloride. Najbardziej rozpowszechnionym skrótowcem jest jednak PCV, który prawdopodobnie powstał w wyniku pomieszania nazwy angielskiej z nazwą polską. Zarówno PCW, PVC, jak i PCV odnoszą się do tego samego i można ich używać naprzemiennie.

Żywotność okien PCV

Okna PCV mogą pochwalić się bardzo długą żywotnością. Wynosi ona przeciętnie około 30 lat, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji okres ten może ulec znacznemu wydłużeniu. Nie trzeba jednak w tym wypadku posuwać się do wykonywania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Okna plastikowe wystarczy około trzy-cztery razy w roku dokładnie umyć i nasmarować okucia przed okresem zimowym. PCV jest tworzywem bardzo wytrzymałym, więc liczba preparatów i środków czyszczących, których możemy użyć, jest o wiele większa, niż na przykład w przypadku okien drewnianych.

Funkcjonalność okien plastikowych

Okna PCV swoją popularność zyskały nie tylko ze względu na swoją trwałość, ale i funkcjonalność. Większość modeli wyposażona jest w systemy mikrowentylacji, które zapewniają przepływ świeżego powietrza bez konieczności otwierania okna. Na rynku dostępne są także energooszczędne okna PCV, dzięki którym możliwe jest zapobieganie stratom energii zarówno zimą, jak i latem. Istnieje również opcja wyposażenia okien plastikowych w akcesoria antywłamaniowe.

Estetyka okien PVC

Choć okna PVC najczęściej spotyka się w białej odsłonie, w rzeczywistości istnieją tysiące wariantów do wyboru. Poza rozległą paletą barw, producenci oferują także okna plastikowe imitujące inne materiały, takie jak drewno. Dzięki temu można wprowadzić do swojego domu odrobinę luksusu, nie wydając fortuny na prawdziwe okna drewniane. Jeśli więc szukasz czegoś, co będzie odporne na upływ czasu, zagwarantuje komfort termiczny w budynku i będzie w stanie dopasować się do stylu pomieszczenia - okna PCV są idealnym wyborem.